SUNUCUMUZA DJ ALIMLARI YAPILACAKTIR BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN.

Bebeklerin Bağışıklık Sistemleri Nasıl Güçlendirilir?

Bebeklerin Bağışıklık Sistemleri

Bağışıklık sistemi vücudumuzun savunma sistemidir. Birçok mikroorganizmaların vücudumuza girişlerini engeller. Ayrıca vücuda önceden girmiş mikroorganizmaların da diğer organlara ilerlemesini engeller. Lenf bezleri, akyuvarlar, dalak, makrofajlar gibi birçok sistemin bir anda çalıştığı karışık bir sistemdir bağışıklık sistemi. Bağışıklık sisteminin gelişmesi ilk olarak anne karnında başlamaktadır. İlk aylarda zayıf olması normaldir, fakat zaman geçtikçe geçirilen enfeksiyonlar ve bazı hastalıklar sonucu bağışıklık sistemi gelişir. Annenin gebelik sırasındaki beslenmesi, stresi ya da gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlar gibi birçok etken bebeğin bağışıklık sisteminin başlamasını sağlar. Bebek doğduktan sonra ise, bağışıklık sistemi tamamen bebeğin beslenişine, yaşadığı ortamın fiziksel durumuna, ve enfeksiyonlara göre biçimlenir. Tabi ki en başta anne sütü de olmak üzere,  geçirdikleri hastalıklar ve uygulanan aşıların bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bebeklik zamanlarında en çok görülen hastalıklar enfeksiyonlardır. Bebeklerde bağışıklık sistemi gelişmesi sonucunda bu enfeksiyonlar da azalır.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

  • Bebeğiniz doğduğu andan itibaren bütün aşılarını yaptırmalısınız.
  • Kesinlikle anne sütünü bebeğinizden eksik etmemeniz gerekmektedir.
  • Bebeğinizin ellerini temiz tutmaya çalışın.
  • Bebeğinizin beslenmesinin kesinlikle düzenli ve dengeli olmasını sağlayın. Karbonhidrat, protein veya yağ içeriği dengeli, vitaminden de zengin meyve ve sebze tüketmesine dikkat edin.
  • Yeterli sıvı tüketmesini sağlayın.
  • Eğer sigara kullanıyorsanız ya da çevrenizde sigara içen birileri varsa, kesinlikle bebeğinizi sigara dumanında uzak tutunuz.
  • Bebeğinizi mecbur kalmadığınız sürece kalabalık ortamlara sokmamaya özen gösterin.
  • Hasta kişilerden uzak tutun.
  • Bebeğinizi hava şartlarına uygun bir şekilde giydirin.
  • Yaşına göre düzenli şekilde egzersiz yapmasını sağlayın.

Aşırı Hijyen De Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkiler

Yetişkin olduğu zaman sağlıklı olmasını istiyorsanız, bebeğinizin bağışıklık sistemi küçükken kuvvetlendirmek gerekmektedir. Tabi ki temizlik, bebeklerin bağışıklık sistemi açısından iyi bir etkidir. Fakat her şeyde olduğu gibi aşırı hijyen de bağışıklık sistemi açısından olumsuz etkiler verebilir. Çünkü bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişmesi için çevredeki bazı mikrop ve bakterilere de ihtiyaç duyarlar.

22 Mart 2017 TarihindeKalpce Tarafından yazıldı

0 Yorum 762 Okunma

BENZER YAZILAR

AYNI KATEGORİYE AİT YAZILAR

KULLANICILARIMIZDAN

EN GÜZEL YORUMLAR

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

DMCA.com Protection Status