SUNUCUMUZA DJ ALIMLARI YAPILACAKTIR BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN.

Isveç mutfak ve yemek kültürü hakkında bilmeniz gerekenler

isvec-yemek-kulturu

Isveç mutfak ve yemek kültürü hakkında bilmeniz gerekenler. Bazen çeşitli dünya ülkeleri yemek tariflerine merak sararız ve bu yemek tarifler mutfağımızda yer alır. Heleki özel misafirlerimiz yani yemekli misafirlerimiz varsa onlara değişik bir yemek menüsü sunarak beğenilerini kazanmaya çalışırız. Kimi zaman hüsranla sonuçlansada bir çok zaman beğeni kazanırız. Peki siz hiç yemek tarifini uyguladığınız kültürün mutfak alışkanlıklarını düşündünüzmü? Zaman zaman Isveç yemekleride kalpce.net de yemek tarifleri bölümünde yer almaktadır. Bu yüzden bu gün biraz Isveç mutfağından bahsedeceğiz sizlere.

Yemek çeşitliliği bakımından nasıl bir mutfak zenginliği vardır Isveç de?

Şöyle bir düşündüm de yemek çeşitleri bakımından oldukça zayıf bir kültür olduğuna karar verdim. Zaten bunu her Isveçli kendiside kabul eder. Belkide bu yüzden Isveçli türistler Türkiye ziyaretinden herzaman oldukça memnun ayrılıyorlardır kim bilir. Mesela Isveç de 3 tane büyük bayram vardır. Noel, paskalya ve yaz dönemi karşılama bayramı. Bu üç bayramda Isveçliler için büyük önem taşır. Çünkü genelde akraba ve arkadaşlarına ayıra bildikleri bu tatiller yemek konusunda da ön plana çıkar. Neredeyse her biri değişik mevsimlerde gerçekleşen bu bayramların birbirlerine benzerlik konusu ise mutfak yani yemeklerdir. Balık özellikle çiğ balık bu bayramların vazgeçilmezidir. Ve sonra Ikea ile ünlenen Isveç köftesi yani misket köfteler. Her bayramda mutfakta yerini alır. Ve tabiki kızarmış sosis olayı vardır. Haşlanmış patatesi unutmamak lazım. Ve tabiki yaş pasta bu özel bayramların en önemli tatlısıdır. Böyle bide tatlı anlayışı vardır. Yani sizinde anlıyacağınız üzere özellikle Türk mutfağı ile kıyaslarsak Isveç yemek kültürü oldukça fakir bir kültürdür. Ancak Isveçliler genelde yeni damak tadlarına açık insanlardır. Kafanızdan bir yemek tarifi uydurup onlara beğendirme hatta kültürlerine sokma şansınız çok büyüktür. Aynı şekilde dışarda yemek tercih ettiğiniz zaman mesela Stockholm de MCdonalds, Kebap, pizza yada çin yemeği arasında seçim yapmalısınızdır genellikle.

Tabiki tipik Isveç yemekleri sunan restoranlarda mevcuttur ancak Türk insanının doyabilceği türden olduğunu sanmıyorum. Oldukca küçü porsiyonlar halinde servis edilen isveç yemeklerinin fiyatlarıda dudak uçuklatan cinsten. Bu yüzden zengin hatta osmanlı kökenine dayanan türk mutfağımız olduğu için çok şanslıyız. Her yörenin kendine has yemek kültürü olmasıda ayrı bir zenginliktir diye düşünüyorum.

30 Kasım 2016 TarihindeKalpce Tarafından yazıldı

0 Yorum 981 Okunma

BENZER YAZILAR

AYNI KATEGORİYE AİT YAZILAR

KULLANICILARIMIZDAN

EN GÜZEL YORUMLAR

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

DMCA.com Protection Status