SUNUCUMUZA DJ ALIMLARI YAPILACAKTIR BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN.

  Kadınlarda Adet Gecikmesi

Genellikle kadınlarda adet gecikmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Her ay düzenli bir şekilde görülen adet kanamalarının bir sonraki ay gününde gerçekleşmemesi durumudur. Bazı durumlarda 1-2 hafta kadar gecikse de, bazı durumlarda ise bu gecikme olayı 1-2 ay kadar sürebilmektedir. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar genelde hamile olduklarını düşünseler de, adet gecikmesinin birçok nedeni bulunmaktadır.

Kadınlarda Adet Gecikmesi Neden Olur?

Menopoz, hamilelik veya emzirme adet gecikmesinin nedenleri arasında ilk akla gelenlerdir. Ancak kilo değişimleriniz (almak veya vermek), aşırı stresli ve yoğun günler geçirmeniz ya da kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de adet gecikmesine neden olabilir. Başka bir sebep olarak ise, eğer doğum kontrol hapları kullanıyorsanız, bıraktığınız andan itibaren ilk 1-2 ay süresince adet gecikmeleri yaşayabilirsiniz. Tiroit problemler veya böbreküstü bezleri hormonlarının seviyeleri gibi bazı hormonal dengesizlikler de adet düzeninizi etkilemektedir. Kadınlarda adet gecikmesi nedenleri denildiği zaman en çok korkulan neden ise, vücudunuzun adet görmesiyle ilgilenen kısımlarınızda kist veya tümör olabilir ve bunlar da adet gecikmesi gibi bazı durumlara neden olmaktadır.

Kadınlarda Adet Gecikmesi Nasıl Önlenir?

Adet gecikmesini önlemek için tüketmeniz gereken bazı meyve ve sebzeler:

  • Adet düzensizliğine en iyi gelen meyveler arasında ananas, portakal ve incir bulunmaktadır.
  • Biberiye, mercanköşk, kekik, rezene gibi bitkilerin de çayını içmek hem adet düzensizliğine hem de ağrılara iyi geldiği doğrudur.
  • Taze veya toz şeklinde zerdeçal çayı.
  • Hatmi çiçeği ve civanperçemi bitkisi işe yapılan bir tür karışım çayı.
  • Yulaf ve Hindiba.
  • Pazı, pancar ve havuç.

Bunlar haricinde, eğer kişide hormonal neden düşünülüyor ise doktora gidilerek hormon ilaçları verilir. Organik bir sebep var ise (kanser, myom vs) tedavi kesinlikle cerrahidir. Eğer kişide enfeksiyonlar da varsa tedavi antibiyotiklerle yapılır. Yinede bu tür durumlar dışında kişinin gebeliği de düşünmesi gerekir ve tedaviye başlamadan önce kesinlikle ilk olarak neden adet gecikmesi yaşadığını öğrenmelidir ve mutlaka nedenini öğrendikten sonra ona uygun olarak tedaviye başlaması gerekmektedir.

 

14 Mart 2017 TarihindeKalpce Tarafından yazıldı

0 Yorum 799 Okunma

BENZER YAZILAR

AYNI KATEGORİYE AİT YAZILAR

KULLANICILARIMIZDAN

EN GÜZEL YORUMLAR

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

DMCA.com Protection Status