SUNUCUMUZA DJ ALIMLARI YAPILACAKTIR BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN.

Tavuklu keşkek özel yemek tarifi sizler için

TAVUKLU KEŞKEK

Türk insanının et yemekleri üzerine düşkünlüğü tüm dünya tarafından bilinmekte ve bizlerde sizler için en güzel yemek tarifleri içerisinde yer alan tavuklu keşkek tarifi için gerekli malzemeleri ve yapılış anlatımını sunacağız. Enfes bir tat almak istiyor ve aynı zamanda bunu sevdiklerinize sunmak istiyorsanız, konumuzun devamını takip ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

TAVUKLU KEŞKEK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

5 su bardağı kadar su,
1 su bardağı kadar buğday,
1 su bardağı kadar soğuk su(Buğday haşlandıktan sonra gerekli olacak)
Yarım tavuk göğsü,

TAVUK GÖĞSÜNÜN HAŞLANMASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Hemen üstte belirttiğimiz 5 bardak su,
2 çay kaşığı kadar tuz,
2 tatlı kaşığı kadar tereyağı,
Yarım veya tam çay kaşığı(isteğe göre) karabiber,

ÜZERİNE İLAVE ETMEK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

2 yemek kaşığı kadar tereyağı,
2 çay kaşığı kadar toz kırmızıbiber,

TAVUKLU KEŞKEK YAPILIŞI

İlk olarak temin ettiğiniz malzemeler arasında yer alan buğdayı erken saatlerde ayıklayarak su berraklaşıncaya dek 6 kez yıkayın. Buna ilave olarak 5 su bardağı suyu ekleyerek 20 dakika kadar ateşin üzerinde haşlayın ve sonrasında 1 su bardağı soğuk suyu karışımın içerisine ilave ederek kapağını kapatın. Bir süre bekledikten sonra haşlanan karışımın üzerine örtü örterek sıcak kalmasını sağlayın, böylelikle buğday daha çabuk pişecektir.
Hazırda tuttuğunuz tavuk göğsünü tencereye koyarak ateşe koyun ve hemen ardından üzerine su ve tuzu ilave ederek etin yumuşamasını bekleyin. Haşlama işlemi sona erdiğinde ise tencerenin içerisinde en az 2 su bardağı kadar tavuk suyunun kaldığına dikkat etmelisiniz. Haşlanan tavuk etini küçük parçalara ayırın ve sonrasında ise geceden hazır tuttuğunuz haşlanmış buğdayı ocağın üstüne koyun. Sonraki işlemde ise ocağın üzerindeki buğdaya 2 su bardağı tavuk suyunu ilave ederek tahta bir kaşık yardımı ile iyice ezip karıştırmaya devam edin.

 

Bu işlemin ardından parçalara böldüğünüz tavuk göğsünü karışımın içerisine bir 2 tatlı kaşığı kadar tereyağını ilave edin. 10 dakika kadar buğdayla birlikte pişen tavuk göğsünü tencerede pişirin ve ezerek buğdayın içerisinde dağılmasını sağlayın. Son işlem olarak karabiberi ilave ederek karıştırmaya devam edin. Tüm pişirme işlemi sona erdikten sonra 2 yemek kaşığı tereyağını ve toz kırmızıbiberi sos niyetine üzerinde gezdirerek servisinizi yapabilirsiniz.

24 Aralık 2016 TarihindeKalpce Tarafından yazıldı

0 Yorum 588 Okunma

BENZER YAZILAR

AYNI KATEGORİYE AİT YAZILAR

KULLANICILARIMIZDAN

EN GÜZEL YORUMLAR

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

DMCA.com Protection Status