SUNUCUMUZA DJ ALIMLARI YAPILACAKTIR BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN.

Erken doğum nedir ve bu süreç zarfında yaşanılanlar

Erken doğum

Birçok anne adayı erken doğum nedir ve bu süreç zarfında yaşanılanlar hakkında bilgiler edinmek için birçok araştırmalar yapmaktadırlar. Bizlerde bu konumuz dahilinde sizlere doğum hakkında geniş bir bilgi deposu hazırladık. Doğum genel olarak son adet gününden başlayarak hamileliğin 37. haftasına kadar süren bir zaman çerçevesini oluşturmaktadır. Tek çocuk doğumunda erken hamilelik oranı %10’larda iken, bu durum ikiz bebek bekleyen annelerde ise daha yüksek oranda olmaktadır. Yani bu kapsamda ikiz bebek bekliyorsanız doğum yapma durumunuz daha önde durmaktadır. Erken doğum riski yaşayan yaş aralıkları ise genel olarak 17 yaş altı grubu ve 36 yaş üstü bayanlarda bulunmaktadır. Bu yaşlar çerçevesinde zamanından önce doğum daha çok kendini gösteren faktör halinde olmaktadır.

 
Normal şartlarda bebeğin anne rahmindeki kalma süresi 9 ay 10 gün kapsamında en ideali olmaktadır. Fakat bu durumlar bazen rast gitmeyip erken doğuma doğru kaydığında her anne adayının buna karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. Tıp dünyasındaki gelişmeler ve teknolojinin de yardımıyla prematüre bebek olarak adlandırdığımız bu sınır çerçevesinde bebeklerin yaşama oranı artık daha fazla olmaktadır. Henüz birkaç sene evvelinde prematüre bebek doğumlarında hafta belirtisi 27 iken, günümüz zaman diliminde ise bu sayı 24. haftaya kadar gerilemiştir. Fakat bunlara dayalı olarak erken doğum sonucu dünyaya çabuk gözlerini açan bebeklerde çeşitli sorunlarda meydana gelebilmiştir. Bundan ötürü sadece ülkemizde değil tüm dünyada yer alan uzman doğum doktorları bebeklerin birkaç gün, hafta veya uğraş sonucu gelinebiliniyorsa birkaç ay daha bebeğin gelmesini geciktirmeye yönelik çabalar göstermektedir.

 

ERKEN DOĞUM RİSKİNİ TAŞIYANLAR KİMLER?

 

Erken doğum riski olanlar birden fazla sayıda bebek sahibi olmayı bekleyenler ilk sırada yer alıyor.
Yaşı 17’den küçük, 36’dan ise büyük olan kişilerde
Kilo seviyesi düşük anne adayları
Enfeksiyona bağlı hastalıklar taşıyan annelerde
Daha evvelinde düşük yapmış veya konuyla alakalı olarak yine erken doğum yapmış kişiler
Bir takım sistemik konulara dayalı doğum yapanlar
Sigara ve alkol kullanımı yapan anne adaylarında da erken doğum riski bulunmaktadır. En iyi ve en güncel sağlık konularını herzaman burada bulabilirsiniz.

22 Ocak 2017 TarihindeKalpce Tarafından yazıldı

0 Yorum 769 Okunma

BENZER YAZILAR

AYNI KATEGORİYE AİT YAZILAR

KULLANICILARIMIZDAN

EN GÜZEL YORUMLAR

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

DMCA.com Protection Status