SUNUCUMUZA DJ ALIMLARI YAPILACAKTIR BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN.

Erken Emekli Olmanın Kolay Yolları

Hayatının büyük bir bölümünde çalışmış olan insanların, belirli bir yaşa geldikten sonra huzurlu yaşamak ve geleceğini garanti altına almak adına gelir elde etmek ve sağlık güvencesine sahip olmak en büyük haklarıdır. Bu nedenle erken emekli olmanın kolay yolları vardır ve açıklayacağız. Sosyal güvenlik mevzuatımıza göre SSK ve Bağ-Kur’luların emekli olabilmesi için yaş şartı, gün sayısı şartı, hizmet süresi şartı gibi şartlar bulunmaktadır. Bu şartları kolay yoldan sağlamak için sosyal güvenlik mevzuatımızda birçok hizmet borçlanması yöntemleri bulunmaktadır. Prim ödenen gün sayısına göre sigortalının durumunu da ele alarak avantaj sağlayacak yöntemleri açıklıyoruz:

Hizmet Sürenizin Son 3,5 Yılı

Şuan yürürlükte olan emeklilikle ilgili mevzuat hükümlerine bağlı olduğunda SSK kapsamında emeklilik, Bağ-Kur’a göre daha erken olmaktadır. Fakat SSK kapsamında mı yoksa Bağ-Kur kapsamında mı emekli olacağınızı, hizmetinizin son 3,5 yılının hangisinde geçtiği belirler. Yani hizmet sürenizin son 1260 gününü SSK’lı olarak yaptıysanız, SSK’dan emekli olursunuz. Fakat hizmet sürenizin son 7 yılının en fazla kısmını Bağ-Kur’lu olarak geçirdiyseniz, geçmişinize bağlı olarak Bağ-Kur emeklilik mevzuatı hükümlerine göre tabi tutulursunuz. Erken emekli olmak için bu tarz şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yurtdışı Hizmet Borçlanması

Türk vatandaşı olan erkekler, yurtdışında çalıştıkları sürelerinin, kadınlar ise hem yurtdışında çalıştıkları hem de evde ev hanımlığı yaptıkları sürelerinin tamamını borçlanma yolu ile Türkiye’de geçirmiş gibi sayılmasını sağlayabilirler. Aynı zamanda Türkiye’de de çalışma süreleri varsa, yurtdışındaki çalışma sürelerini bunların üzerine ekleyebilirler ve emekli aylığına hak kazanabilirler. Bu sayede erken emekli olmak mümkündür.

Erkeklere İlişkin Askerlik Borçlanması

Sosyal Güvenlik Mevzuatımızda, askerlik borçlanması adında bir borçlanma şekli daha vardır. Bu yönteme göre, muvazzaf ve ihtiyat askerlikte er ve 01.01.1950 yılından itibaren yedek subay okulunda öğrenci olarak geçirilen sürelerin borçlanılması mümkündür. Ayrıca SSK sigortalılığı olanların sigortaları askerlikten sonra başlamış ise sigortalılık başlangıç tarihi de askerlik süresi kadar geri götürülür. Bu nedenle SSK kapsamında hem gün sayısı hem de erken emekli olabilme avantajı sağlanmaktadır.

 

11 Mart 2017 TarihindeKalpce Tarafından yazıldı

0 Yorum 582 Okunma

BENZER YAZILAR

AYNI KATEGORİYE AİT YAZILAR

KULLANICILARIMIZDAN

EN GÜZEL YORUMLAR

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

DMCA.com Protection Status