SUNUCUMUZA DJ ALIMLARI YAPILACAKTIR BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN.

Menenjit nedir ve belirtileri nelerdir sorusuna cevaplar

menenjit nedir

Bu konumuzda sizlere birçok kişinin merak ettiği menenjit nedir ve belirtileri nelerdir sorusuna cevaplar sunacağız. Mikroorganizma omurilik sıvısına ve aynı zaman’da beynimizin etrafına bulaşan bu sıvı dolayıyla menenjit hastalığı nükseder. Bu durumun yanı sıra mikroorganizma’da oluşan omurilik sıvısı kana nüfuz eder ise septisemi adı verilen kan zehirlenmesi durumunu da meydana getirebilmektedir. Mikroorganizma adı altında türev olan bakteriler ve virüsler menenjite yol açabilmektedir. Var olan bu enfeksiyonların tamamı aynı zaman’da meningokokal adıyla da anılan bir hastalık olmaktadır. Bu kapsamda sadece menenjite değil, ayrıca septisemi hastalığını da birbirinden farklı olarak yaşatabilmektedir. Bu hastalığa sebep olan etkenler genellikle ağız yoluyla yani ağız sıvısı veya salya yoluyla oluşan sıvılardan meydana gelen bakteriler olmaktadır. Menenjit nedir sorusuna net cevaplar için okumaya devam ediniz.

 
MENENJİTTE YAŞ ARALIĞI NASILDIR
Yetişkinlerden çok henüz 12 aylığın altında olan bebeklerin menenjit hastalığına yakalanma riski daha fazla olmaktadır. Bebekler dışında 14 ila 18 yaş arasındaki çocuk ve yetişkinlerde sıklıkla görülebilinen bir hastalık olmaktadır. Özelliklede risk faktörü içerisinde olan bir diğer yaş grubu ise üniversite öğrencileri olmakta, buna dayalı olarak buradaki en önemli etken ise üniversite yurtlarında barınan öğrencilerde olması üzerinedir. Ebeveynler kriterine baktığımızda ise genellikle anne ve babaları sigara içen çocuklarda da sıklıkla görülebilinen vakalar arasında yer almaktadır. Bu kapsamda özelliklede Avrupa ülkeleri çocuklarda menenjitin önüne geçmek adına düzenli olarak türevi de göz önünde bulundurularak aşılar yapılmaktadır.

 

 
MENENJİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR
Genel olarak birçok farklı sebepten ortaya çıkabilen bir hastalık olan menenjit özelliklede baş ağrıları ve boyun tutulması gibi birçok farklı türev belirtisinden kendini gösterebilen bir hastalık olmaktadır. Bu durum kişiden kişiye, cinsiyet, yaş ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilen bir evre olmaktadır. Eğer sizde kendinizden şüpheleniyor veya aşağıda vereceğimiz belirtileri fazlası ile kapıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
Sürekli olarak boyun tutulması
Zamansız baş ağrıları
Mide bulantısı ve buna dayalı olarak kusma
Zihin bulanıklığı
Parlak ışığa karşı kaçınma durumları
Zamansız nöbet geçirme

 

Güncel sağlık konuları hakkında bilgiler her zaman burada bulabilirsiniz.

12 Ocak 2017 TarihindeKalpce Tarafından yazıldı

0 Yorum 735 Okunma

BENZER YAZILAR

AYNI KATEGORİYE AİT YAZILAR

KULLANICILARIMIZDAN

EN GÜZEL YORUMLAR

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.

DMCA.com Protection Status